ZUŠ Letovice - Základní umělecká škola

k navigaci

Anglie

Letovická dechovka v Anglii


Mládežnický dechový orchestr Základní umělecké školy v Letovicích na svém desetidenním zájezdě do Velké Británie předvedl sedm koncertů. Dvakrát koncertovali v Yaldingu, kde již byly navázány přátelské vztahy z pobytu Sefton Youth Wind Orchestra v minulém roce, dvakrát v Liverpoolu a dvakrát v Tirley Garth. V rámci letních koncertů vystoupili dokonce v St. James´s Park v Londýně. Podle vyjádření ředitele ZUŠ a šéfa orchestru Petra Halamky byly koncerty přijímány na vysoké kulturněspolečenské úrovni. V Liverpoolu byl například přítomen starosta s manželkou a představitelé ministerstva školství a kultury. Londýnský koncert se uskutečnil pod záštitou velvyslanectví České republiky, které obeslalo pozvánkami krajany. Ředitel Královské filharmonie v Liverpoolu se písemně omluvil, rád si však přečte o dojmech z návštěvy, pokud budou Letovičtí ochotni mu napsat. S organizací celého zájezdu účinně pomáhali manželé Fáberovi.
Získali srdce lidí, kamkoliv přišli...


"Toscanini z Moravy"


Nedávno se vrátila dechovka mladých LŠU Letovice ze zájezdu do Anglie, kam pozvali padesátičlenný orchestr John a Jeanne Faberovi z rodu, který v roce 1832 v Letovicích založil továrnu na krajky, dnešní a.s. Tylex. V těchto dnech přišel na adresu ZUŠ Letovice list v němž oba hostitelé hodnotí pobyt dechovky. Z dopisu citujeme:
Když jsme poprvé před čtyřmi lety navštívili Letovice, malé město na Moravě, setkali jsme se s Johnovou sestřenicí Rut Hendrichovou, která nás představila Petru Halamkovi, temperamentnímu kapelníkovi dechovky mladých, a my jsme ho pozvali spolu s padesáti členy orchestru v létě tohoto roku do Caux.
Petr Halamka se svým souborem a Rut Hendrichovou jako překladatelkou přijel do Británie autobusem 7. července. Hugh a Dlee Williamsovi, kteří nás doprovázeli při návštěvě České republiky, je pozvali do kouzelné kentské vesnice Yalding. Byli přijati v rodinách obyvatel vesnice, a potom uspořádali koncert v naplněném kostele. Získali srdce lidí a několik lidí z Yaldingu chce nyní navštívit Českou republiku. Vikář řekl po návštěvě: "To spojilo naši vesnici více, než cokoliv jiného předtím".
Na své cestě pokračovali následujícího dne s obědem v balíčku a byli srdečně přijati v Liverpoolu, kde byli ubytováni v Points Holiday Camp. Navštívili Albert Dock, kde uspořádali neformální koncert pro turisty a později se těšili ze sponzorovaného výletu na lodi po řece Mersey. Večerní společný koncert měl velký úspěch. Petr Halamka byl představen jako "Toscanini z Moravy". Sál byl naplněn významnými posluchači včetně primátora, který se také zúčastnil párty po koncertě.
Z Liverpoolu jela dechovka do Tirley Garth, kde mohla odpočívat, těšit se z krás zahrad a na hřištích hrát tenis, volejbal, kriket a fotbal. Sem byli pozváni Blairem a Satan Cummockovými, kteří naplánovali na večer koncert v přírodě ale, protože pršelo, hráli v překrásném sále obloženém vyřezávaným dřevem, pro 140 nadšených posluchačů.
Ve středu 12. července se rozhodli snídat v 5.30 hod., aby mohli co nejlépe využít den v Londýně. Jeli kolem katedrály Sv. Pavla, londýnského Toweru, nábřeží a Westminsterského divadla k občerstvení na uvítanou.
Rezervovali jsme pódium v St. James´s park od 15 do 16 hodin. Byl krásný slunný den, lidé seděli v křeslech a poslouchali jejich živou a půvabnou muziku. Po skončení lidé spěchali, aby potřásli rukou dirigentovi a vyjádřili svůj obdiv k hudbě. Kulturní atašé Českého velvyslanectví paní Radka Calábková rovněž pozdravila orchestr. Protože brzy odjíždí a bude pracovat na novém místě, s ní přišla Jana Mottová, která nastoupí na její místo v Londýně.
Mladí hudebníci si získali srdce lidí kamkoliv přišli svým nadšením pro život a vynikající muzikou. Charakter a disciplína všech mladých lidí, s nimiž jsme se setkali v České republice, potvrzuje velkou naději, kterou vkládáme do budoucnosti jejich země. John a Jeane Faberovi
 


Školní akce

27. - 29. 10.
Podzimní prázdniny

10. 11. 
Pedagogická porada
 - 9:00 hod. učebna hudební nauky
    Knihovna - 2. patro, Tyršova 2
 - školení PO a BOZP

5. 12. 
VDO - mikulášská
 - Hasičárna Letovice

16. 12.
Vánoční besídka
  třídy uč. Milana Kalhouse
  - 15:30 hod.
  - sál kulturního domu v Letovicích

Vánoční besídka
  třídy uč. Vladimíra Pečinky
  - 16:00 hod.
  - muzeum Tyršova 2, 2. patro

23. 12. - 2. 1.
Vánoční prázdniny

6. 1.
Novoroční koncert VDO
  - kulturní dům Letovice

4. 2.
Pololetní prázdniny

7. - 13. 3.
Jarní prázdniny

14. 4.
Velikonoční prázdniny

29. 4. - 1. 5.
Sólový a komorní zpěv
- ústřední kolo ZUŠ Turnov

6. - 7. 5.
Sólová a souborová hra - bicí
- ústřední kolo ZUŠ Holice

13. - 14. 5.
Hra smyčcových souborů
- ústřední kolo ZUŠ Olomouc

19. - 22. 5.
Hra na dechové nástroje
- ústřední kolo ZUŠ Praha Břevnov

23. - 29. 5.
ZUŠ Open

26. - 27. 5.
Hra na lidové nástroje
- ústřední kolo ZUŠ Mikulov

2. - 5. 6.
Přehlídka tanečního oboru
- ústřední kolo ZUŠ Karlovy Vary


HLAVNÍ MENU

Facebook Sledujte nás
na Facebooku


Náhodné foto z galerie

Obr


Základní umělecká škola Letovice, příspěvková organizace

Masarykovo nám. 203/29
679 61 LETOVICE

tel.: +420 777 674 203
zusletovice@zusletovice.cz

ID datové schránky: bzf3dep

KANCELÁŘ ŠKOLY JE 
BĚHEM REKONSTRUKCE
BUDOVY PŘESTĚHOVÁNA:
... TYRŠOVA 8, LETOVICE ...
(v přízemí budovy internátu MSŠ Letovice)
TELEFON: 777674203

************************

Kontaktní údaje na 
     Pověřence pro ochranu
     osobních údajů:

Vzdělávací institut pro Moravu, příspěvková organizace,
Hybešova 15,
Brno, 602 00,
Mgr. Martin Michalíček,
tel.: +420 / 732 337 492,
e-mail: 
gdpr@vim-jmk.cz
           michalicek@vim-jmk.cz


ZUŠ Letovice - Základní umělecká škola