Výtvarný obor
Výtvarný obor
Žáci ve výtvarném oboru jsou přijímáni od 5 let. VO se vyučuje ve skupině s počtem do 15 žáků v přípravném i základním studiu I. a II. stupně.
Výtvarný obor uskutečňuje výstavy prací na všech i odloučených pracovištích, účastní se soutěží, spolupracuje s dalšími obory (dramatický, taneční).
Každý z předmětů je samostatně klasifikovaný.
Charakteristika výtvarného oboru
Ve výtvarném oboru se snažíme porozumět poselství výtvarného umění. Po čase jsou žáci schopni pomocí vyjadřovacích prostředků se k výtvarnému myšlení přiblížit. Výuka ve výtvarném oboru rozvíjí výtvarné cítění a myšlení žáků. Také představivost, estetické cítění a tvořivost jsou schopnosti utvářející osobnost žáka. Reaguje na podměty, přemýšlí o nich a niternou výpovědí jim dává tvar. Poznání výtvarného jazyka se váže originalita ve způsobu řešení výtvarných otázek, nechat se oslovit při objevování umění.
Studijní zaměření:
Plošná tvorba
Prostorová tvorba
Objektová a akční tvorba
Charakteristika studijního zaměření:
Plošná tvorba
Součástí plošné tvorby jsou kreslířské, malířské a grafické techniky, jimiž žák reaguje na život i na svůj vnitřní svět. Je postavena na objevně volené tematice, která obohacuje dětské myšlení i emotivitu. Téma se pojí s poznáváním linií, barev a tvarů ve vlastní volné a užité tvorbě, v pozorování a přepisu reality nebo v kontaktu s výtvarným uměním. Hry a experimentace s vlastnostmi materiálů rozvíjí tvořivost a fantazii. Výtvarné vyjadřování navazuje jak na klasické postupy, tak na kombinování technik, které mnohdy přechází z plošné tvorby na plastickou.
Prostorová tvorba
Neboli prostorové vyjadřování pomocí tvarů, barev a linií, nastoluje odlišný způsob myšlení. Žák vnímá světlo a stín, objem, plastické kontrasty a materiálové kvality. Haptické zážitky obohacují cit žáků pro materiál. Doplňuje si cit pro vnímání objemu, povrchu a prostoru. Volná tvorba nejčastěji spočívá ve výtvarné experimentaci v řešení drobných sochařských skic. Je závislá nejen na obsahu námětu a na výtvarné úvaze, ale i na zvoleném postupu – modelování, tvarování, konstruování. Volnou tvorbu doprovází studijní modelování, užitá tvorba je nejčastěji zastoupena keramikou.
Objektová a akční tvorba
Žák objevuje prožitkovými aktivitami oslovující lidské nitro tvorbu, při níž vnímá barvy, povrchy, vůně, chutě, zvuky atd. Reaguje na podněty, nezvyklé zážitky, na pocity, vztahy a vznikající postoje navazuje jejich výtvarný přepis a hlouběji je ukotvuje. Objektová tvorba zahrnuje pozorování materiálu či nálezu, vytváří nová prostředí. Akční tvorba je o vnímání sebe sama, kontaktu s druhými a proměny vlastní identity. Žáci se vyjadřují gestem či pohybem, prožívají hudbu i její rytmus – dokumentace multimediální.
Výtvarná kultura
Prostupuje celou výukou, má intuitivně prožitkový a analytický přístup. Nabízí prožitky, porovnává vztahy mezi životem, člověkem a uměním, sleduje pohyb uvnitř žánrů a napříč historií. Výtvarná kultura v přípravné výtvarné výchově a v základním studiu I. stupně hledá inspiraci, asociace a souvislosti – její časový rozsah je volný, a proto není klasifikována.