2012
Leden, únor – byly věnovány nácviku IV. show
11. 3. 2012 – IV. show VDO a hostů
IV. show, kterou připravil VDO společně s VB – Velkou bandou Vladimíra Pečinky, Jazzulátky Radka Štěrba a Big bandem ZUŠ Leopolda Ehrenbergera se nesla pod krycím názvem O radosti. Radostí v životě lidském je mnoho. Radost z narození, z hudby, tance, cestování, jídla, zdraví atd. No a k radosti jako takové samozřejmě patří veselí, vtip, pohoda, bezstarostnost, láska a přátelství. Tak to to všechno jsme chtěli v naší show ukázat. Hned první skladba byla na přání dirigenta. Zahráli ji pozounéři Pavel Göpfert, Jiří Mifek, Marcela Lukešová a Václav Novotný – Chtěl bych mít kapelu ze samých pozounů. Následovala skladba Michelle o vyznání lásky krásné dívce. Pochod Jara mládí byl oslavou cestování a radosti z hudby. Vzpomínalo se na zájezd do Španělska. K radosti patří také vášeň. Tu jsme připomněly skladbou Ne nelituji ničeho. Vynikajícím způsobem se této písně zhostila sólista VDO Radka Dostálová. Její odměnou byl dlouhotrvající potlesk. Radost z lásky a čistoty lidských vztahů, tak to jsme oslavili směsí z muzikálu Pomáda. Následovali Zamilované klarinety, které profesionálně zahráli Milan Kalhous a Ondřej Čada. Následovalo vystoupení Velké bandy Vladimíra Pečinky. Byl to 25ti členný flétnový soubor, který ve třech skladbách dokázal nadchnout a potěšit všechny přítomné. Jako vsuvka před Velkou bandou byla dramaticky ztvárněná epizotka Petra Prossera, Barbory Křivinkové a Vladimíra Pečinky – meditace tibetská kontra meditace moravská klobásová a slivovicová. Následovalo vystoupení Big bandu, který zahrál výborným způsobem tři standartní jazzové skladby a pak se na scéně objevila skupina Jazzulátka Radka Štěrby, mladý jazzmeni, kteří pod vedením svého učitele zahráli tři improvizační skladby. Show dále pokračovala skladbou Labuť se sólovým výstupem Jindřicha Ježe na tenor a taneční kreací baletky Lucie Ježové. Další skladby byly Karavna Duka Elingtona a sólová skladba pro trubku Conte partiro se sólistou Milanem Hrdým. Závěr patřil skladbě Rocky ze stejnojmenného filmu. Jako přídavek byla skladba Četník ze Saitropez, kterou tančily mažoretky ze ZUŠ. Celou show moderovala Zuzana Pernicová. Vše vymysleli a nacvičili Petr Křivinka, Vladimír Pečinka, Radek Štěrba, Leopold Ehrenberger, Jana Vinklerová, Lenka Procházková. Velké poděkování patří nezištné pomoci rodičů z Kruhu přátel, zaměstnancům ZUŠ a vedení kulturního domu v Letovicích. Tato show byla hrána 2x za sebou v 15 a 17 hod. a byla vyprodána.
12. – 13. 5. 2012 II. mezinárodní festival
Již podruhé se podařilo zorganizovat setkání muzikantů s širokého okolí a také přijeli velmi kvalitní dechové orchestry velkého obsazení z ČR a zahraničí. Zúčastnilo se ho celkem 27 hudeb. Sobotní dopoledne na hasičárně patřilo regionálním orchestrům z okruhu 30 km od Letovic. Vystoupily zde orchestry Petruška, Brťovská šestka, Dechová hudba města Blanska, Benešovská dvanáctka, Holóbkova muzika Protivanov, Malohanácká muzika, Spojené hudby Kunštát a Lysice, Boskověnka, Malohanačka, ze Slovenska Cajlané a Vozokanka. Raritou bylo vystoupení čtyř alpských rohů z německého Heidelbergu. Bohužel nám nepřálo počasí, od rána pršelo, takže tím také byla velmi ovlivněna návštěva. I když počasí nepřálo, všichni hráli skvěle. Celodenní program byl přerušen pochod šesti kapel od hudební školy na výletiště. V čele každé muziky pochodovaly mažoretky. Od 14 hod. již déšť ustal a pokračovalo se na pódiu v programu. Celý sobotní program moderovala paní Ivana Slabáková. V 19 hod. se muzikanti přesunuli do jízdárny na zámek, kde bylo slavnostní zahájení festivalu s oficiálními hosty jak ze zahraničí, tak i od nás. Asi 500 přítomných si zazpívalo Živijó a bavili se až do rána. K tanci a poslechu hrála pražská dechovka pana Václava Hlaváčka a cimbálová muzika Ondráš. Neděle patřila všem zahraničním orchestrům a čtyřem velkým českým. Začínali v 10 hod. orchestry ze Slovenska Cajlané a Vozokanka, po nich nastoupil mládežnický orchestr Libertwolkwitz z Lipska pod vedením velkého přítele Letovic a dlouholetého kamaráda Petra Halamky pana Helmuta Römera. Pak přišel na řadu náš VDO a po něm Starogradská glazba z Hvaru, polský orchestr chelmského domu kultury a mladí hudebníci budapešťské konzervatoře Weiner Brass. Poslední tři orchestry byli naše – karvinský Májovák, Harmonie Šternberk a závěrečné slovo měla dechová hudba Hradní stráže a Policie ČR. O nedělním programu můžeme mluvit jen a jen v superlativech. Každý orchestr předvedl vynikající výkony, návštěva byla úžasná, byl to opravdu velký muzikantský svátek. Vše se podařilo, bravo !!
25. – 27. 5. 2012 – Polské Chelmno
již podruhé se náš orchestr zúčastnil mezinárodního festivalu v polském Chelmnu. Byl to opravdu jeden za zájezdů, který se po všech stránkách vydařil. Tradičně jsme bydleli v hotelu u jezera a v pátek v 17 hod. jsme měli první koncert v blízkém městě Swiecie. Večer pak s našimi dobrými přáteli, hudebníky s družebního polského orchestru probíhalo velmi přátelské setkání. Pili jsme naše a polské pivo, jedli grilované steaky. Ještě ráno venku někdo halekal. V sobotu jsme měli dva koncerty společné s polskými přáteli a v neděli pak tradiční pochod městem a 45 minutové soutěžní vystoupení. Při slavnostním vyhlášení výsledků jsme opět zářili radostí, když jsme získali hlavní ceny, pohár starosty města Chelmna a druhý pohár byl od polského rozhlasu za nejlepší výkon. Dobře jsme spali, dobře jsme jedli, byla legrace a úspěch. Musíme taktéž pochválit mažoretkovou skupinu paní učitelky Lenky Procházkové za velmi pěkné výkony při všech našich koncertech.
8. – 9. 6. 2012 – Švýcarsko
Tento náš zájezd na soutěž do švýcarského Zügu byl velmi hektický. V pátek jsme vyjeli v 16 hod. a po celonoční náročně jízdě jsme v 8 hod. stáli před školou v Zügu, kde se soutěž odehrávala. Jak jsme se dozvěděli až na místě, byl posuzován komplexní výkon kapely, tzn. koncert a pochod a náš orchestr v 10 hod. podal podle našeho mínění vynikající výkon, což je s podivem po 16 hod. v autobuse a nemožnosti se ani opláchnout. Pak hned následoval pochod, v němž porotci bodovali přesnost vyrovnání řad. Samozřejmě naše cestovní útrapy měly na tento pochod svůj vliv. V 17 hod. jsme pak měli ve velkém stanu svůj koncertní výstup a ten byl skvělý. Ohodnoceni jsme byli třetím místem, což je docela dobré. Místní hudebníci i porota za námi přišli, gratulovali nám k mimořádnému výkonu při koncertu i soutěžním programu, ale pochopitelně měli velké výhrady k našemu pochodování. Což je pochopitelné, protože někteří mladí muzikanti pochodovali poprvé a třeba taky na pravou. V neděli jsme v 10 hod. opustili naši ubykaci a odjížděli jsme zpět do vlasti. Po dlouhé době byl švýcarský zájezd pro nás pro všechny méně vydařený, co se týče pohody při hraní a soutěžení.
22. – 24. 6. 2012 – FEDO Štětí
Oproti švýcarskému festivalu byl tento ve Štětí výborný. V pátek jsme do Štětí dorazili v 17 hod.. Proběhla večeře a ubytování v nově opraveném internátu. Ve 20 hod. byl náš 45 minutový koncert a dostali jsme jím obecenstvo vskutku do varu – moc jsme se líbili. Večer na internátu byla dobrá zábava při kytaře a moravském vínečku. Druhý den byl v 18 hod. náš koncert a soutěž o nejlépe zahranou polku. Večer pak ve 22 hod. proběhla soutěž mažoretek, při které všechny zúčastněné orchestry hrály dohromady jich povinnou skladbu, a potom každý orchestr samostatně se svými mažoretkami předvedl jejich vybranou skladbu. Neděle ráno se nesla v duchu nácviku všech zúčastněných kapel na monsterkoncert. Při tomto monsterkoncertu dirigoval Petr Křivinka dvě skladby – Vojenský pochod a Zbojnickou píseň. Ve 14 hod. byly vyhlášeny výsledky soutěže o nejlépe zahranou polku a k našemu velkému překvapení jsme z 10 vynikajících českých orchestrů obdrželi 2. místo. Hráli jsme polku Karla Vacka Šumařinka. 2. místo nás všechny potěšilo, ale nejen to, celý zájezd do Štětí byla jedna velká radost.
13. – 19. 8. 2012 – Stari Grad
V rámci družebních styků s Hrvatskou gradskou glazbou Stari Grad se uskutečnil zájezd na oslavy svátku Sv. Rocha, patrona města Stari Grad. Cesta na Hvar proběhla bez problémů a v pondělí 14. 8. jsme se ubytovali v bungalovech Helios. Druhý den v úterý jsme v 10 hod. měli koncert pro hosty hotelu Arkáda u bazénu. Byl výborně navštíven a moc se povedl. Další koncert byl ve středu a to 21:30 hod. na náměstí Škork. Tento koncert byl místními muzikanty i námi hodnocen jako nejlepší, který tam kdy byl. Na Škorku jsme zůstali i po skončení koncertu, čepovalo se české pivo, které jsme přivezli a vzájemně se starogradskými muzikanty jsme soupeřili ve zpěvu. V den sv. Rocha 16. 8. byla v podvečer slavnostní mše a po ní procesí se sochou sv. Rocha. Společně pak na závěr procesí jsme zahráli pochod Muziky, muziky a chorvatskou hymnu. Následoval náš koncert na náměstí Tří palem. Tento koncert se vydařil, pouze byli problémy se zvukaři, kteří předimenzovali trumpety, takže byli velmi břeskné. Ovšem za to nemůžeme. Druhý den v podvečer jsme se vydali trajektem zpět domů.
26. 8. 2012 – koncert Boskovice
Již řadu let náš orchestr svým vystoupením zakončuje sezónu nedělních letních promenádních koncertů u boskovického skleníku. Máme zde vždy příležitost ve 2 hodinovém koncertu předvést to, co jsme nacvičili za poslední rok, ale hlavně prezentovat a shrnout celý náš hudební rok. Náš letošní koncert byl velmi dobře navštíven a posluchači byli spokojeni.
9. 9. 2012 – koncert Blansko
Stejně jako v Boskovicích, tak také v Blansku se pořádají letní promenádní nedělní koncerty. Letos jsme hráli v Blansku tak trochu navíc a na výslovné přání a prosby tamních posluchačů. V Blansku jsme měli hrát totiž 22. 7., ale pro špatné počasí jsme se nekonali a přesto na nás v dešti před blanenskou radnicí čekalo asi 70 lidí. Abychom tyto naše skalní fandy nezklamali, využili jsme nabídky na koncert v září a bylo plno. V hodinovém programu naši muzikanti a mažoretky zaujali svými výkony na 300 pozorných posluchačů.
26. 10. 2012 – Letovice
Tento den byl na letovickém hřbitově odhalen památník padlých z 1. světové války. Náš orchestr při této příležitosti zahrál českou hymnu. Dále chorál Kdož sú boží bojovníci a dále Pochod revolucionářů. Po projevu starosty města pana Vladimíra Stejskala byl pomník slavnostně odhalen zástupci Ministerstva obrany. Pomník byl v Letovicích zhotoven firmou Komárek na návrh akademického malíře Jiřího Brtnického. Po dlouhé době, kdy se takovýchto akcí účastníme, byla celá pieta podpořena velkou účastí občanů.
8. 11. 2012 – Slavnostní shromáždění a koncert
V pátek se do Letovic sjelo z celé ČR na 258 současných i bývalých členů VDO při příležitosti oslav 40ti let od založení orchestru. V 17 hod. se začali hosté scházet a v 18 hod. byl slavnostní koncert. Byla to taková retrospektiva nejhranějších skladeb z jednotlivých období orchestru. V úvodu koncertu ředitel ZUŠ a dirigent VDO Petr Křivinka hovořil o zakladateli orchestru a dlouholetém řediteli ZUŠ panu Petru Halamkovi. Byl připomenut jeho stručný životopis a význam pro ZUŠ Letovice. Také byli vzpomenuti všichni muzikanti, kteří v průběhu 40ti let trvání orchestru zemřeli a minutou tichou byla uctěna jejich památka. Jako první skladba byl hrán pochod Františka Kmocha Jara mládí. Byla to úplně první skladba, kterou prvních dvanáct hráčů hrálo na první zkoušce. Někteří přítomní zakládající členové si přišli tuto skladbu zahrát společně s orchestrem. Na tuto skladbu nastoupili také jako recese nejstarší mažoretky, ty které tančily v roce 1978, kdy orchestr začal s mažoretkami spolupracovat. Dále následovala skladba Slovácký tanec č. 10 Fr. Maňase. Dlouhou bílou noc si přišli zahrát sólisté Jan Bednář, Radek Procházka a David Römer. Před skladbou Berlínský vítr byli oceněny za spolupráci s VDO učitelky baletního oddělení, které nacvičovali mažoretkové sestavy a byly to paní Dagmar Havlátová, Slávka Burkoňová a Lenka Procházková. Na skladbu Berlínský vítr pak zatančily mažoretky B-style, bývalé tanečnice VDO. Následovala skladba Jiřího Volfa Overtura 2000, kterou si zadirigoval sám autor Jiří Volf, který byl přítomen. Další skladba koncertu byla pro pozouny Chtěl bych mít kapelu se samých pozounů se sólisty Pavlem Göpfertem, Leopoldem Ehrenbergerem, Jiřím Mifkem, Marcelou Lukešovou a Lukášem Staňkem. Bylo vzpomenuto, že MDO Letovice byl od roku 1978 a 1989 9x v NDR, kde spolupracoval s orchestrem Farfaren Zug Jiskra Leipzig a dirigentem Helmutem Römerem, dále že od roku 1990 hrál orchestr a mažoretky tančily v 58 městech celé Evropy a to v zemích Německo, Holandsko, Švýcarsko, Rakousko, Norsko, Anglie, Itálie, Chorvatsko, Polsko, Slovensko, Španělsko a v některých opakovaně. Za celou 40ti letou éru měl VDO 1245 samostatných koncertů. Přehlídek a festivalů v ČR bylo 57. Účastnil v ČR 27 soutěží a byly to ústřední kola ZUŠ, mezinárodní soutěž Brno, Praha, Kroměříž, Ostrava a na těchto všech soutěžích byl VDO 8x první, 13x druhý, 4x třetí a 2x získal ČÚ. Na světových soutěžích byl 2x první v polském Chelmnu, 1x druhý v Malgrad de Mar (Španělsko) a 2x třetí (švýcarský Zug a opět Španělsko Malgrad de Mar). Dále koncert pokračoval a zpěvačka Radka Dostálová zazpívala píseň Edity Piaf Nelituji ničeho. Dále tančily mažoretky paní učitelky Lenky Procházková na pochod On the march. Z toto skladbou byly vyhodnoceny ve Štětí v roce 2012 na mezinárodní soutěži na 2. místě. Dále následovala Chvilka pro Moriconeho – směs melodií z filmu Tenkrát na západě a skladby Swing the twing, Škoda lásky a asi vůbec nejhranější skladba za dobu existence MDO a VDO Co je nového. Po koncertě se všichni zúčastění odebrali k bohatému rautu. Jedlo se a pilo až do rána a k tomu všemu ještě hrálo duo manželů Jebáčkových. Vše vyšlo perfektně a již se těšíme na padesátku.
10. 11. 2012 – opakování koncertu pro veřejnost
Naprosto vyprodaný kulturní dům v Letovicích zažil krásný koncert, jež byl vlastně reprízou pátečního koncertu, který proběhl při slavnostním shromáždění před dvěma dny. Opět Petr Křivinka připomněl všem přítomným význam zakladatele orchestru Petra Halamky a jeho velký vliv na hudební rozvoj několika generací letovických muzikantů. Koncert byl obohacen o skladby, které orchestr nacvičil v poslední době jako např. Piráti z Karibiku, Espaňa. Koncert byl mimořádně dobře navštíven a sklidil velké ovace publika. Při této příležitosti je nutno poděkovat rodičům a přátelům VDO za pomoc a podporu při chystání a průběhu oslav 40tého výročí VDO.
1. 12. 2012 – vánoční koncert na náměstí v Kunštátě
Při koncertu se hrály koledy, ale také normální skladby ze stálého repertoáru orchestru.
2. 12. 2012 – rozsvěcování vánočního stromu v Letovicích
Ve 20ti minutovém programu orchestr zahrál pásmo koled Miloše Machka.
5. 12. 2012 – tradiční účinkování VDO na Mikulášské nadílce na Hasičárně
8. 12. 2012 – rozsvěcování vánočního stromu v Boskovicích
Hrály se koledy (byla veliká zima).