ZUŠ Letovice - Základní umělecká škola

k navigaci

2011

 Leden, únor, březen 2011 – intenzívní zkoušky na III. Show a příprava repertoáru na sezónu 2011 – nácvik 15 nových skladeb

10. 4. 2011 – III. show VDO
V neděli proběhla premiéra III. Show v kulturním domě. Představení byla dvě a to v 14:00 a v 17:00 hod. Obě byla beznadějně vyprodaná a celkem 97 účinkujících připravilo pro publikum krásné zážitky, jak řekli např. Jan Řehoř, Miloš Krejsa, Vladimír Stejskal. Tato show nesla název Velký třesk aneb muzikantský babylon. Muzikanti byli nalíčeni a měli kostýmy. Jednotlivé nástrojové skupiny představovali jednotlivé národy či etnika a také hudba byla ze všech koutů světa. Show začala velkým třeskem – části suity Carmina burana od Karla Orffa. Pak následovalo uklidnění po velkém třesku, kdy se hrála skladba Pavana in blue se sóly Jakuba Hrdého a Marka Novotného na trubku a Radka Hlaváčka na altsaxofon. Diváci dále byli vtaženi do babylonské změti ne jazyků, ale nástrojů. Ti se společně s muzikanty rozletěli do světa a Katka Křivinková společně s kapelníkem provázeli diváky do různých koutů světa za hudbou nejrůznějších oblastí světa. Naši hudbu reprezentovala Novosvětská symfonie, dále následovala Africká symfonie, Trič trač polka, melodie ze Sedmi statečných, prošli jsme se po Brodwayi se skladbou Brass tunight. S Ameriky šup do Ruska – Sergej Golubkov a balalajkový soubor Na hubu předvedli Kalinku. Itálii a Španělsko reprezentovala Bissetova Carmen, zazněl také zpěv v podání Radky Dostálové s písněmi Sbohem Argentino a Lásko má, já stůňu. Celá show vyvrcholila Cumbamcherem a pravým karnevalem v Riu, který dotvářely taneční skupiny B style a taneční skupina děvčat uč. Lenky Procházkové. Bylo to skvělé. Král Zubu – Antonín Pivoňka měl rozhovor o pomoci České republice a nakonec zhodnotil celý program jako výborný. Je nutno poděkovat všem zúčastněným za bezvadný přístup a rodičům za velikou snahu pomoct.

5. 5. 2011 – VDO vystoupil při pietní slavnosti u pomníku obětem I. a II. světové války
Bylo nás více než přítomných, ale to nevadí. Připomenout si hrůzy války a teroru je nezbytné a je velmi dobré, že alespoň muzikanti takovéto příležitosti uznávají a mají za svoji čest se jich aktivně zúčastnit.

14. – 15. 5. 2011 – Mezinárodní festival dechových hudeb – Letovice 2011
Kruh přátel ZUŠ, Město Letovice a ZUŠ Letovice uspořádali v rámci blížících se oslav 60. výročí vzniku ZUŠ a 40. výročí založení VDO Mezinárodní festival dechových orchestrů. Konstatování této zprávy je jasné, ale nic nevypovídá o tom, co se v Letovicích 14. – 15. 5. dělo. Naše škola a orchestr si daly za cíl založit tradici mezinárodních festivalů dechových orchestrů, která by byla jak pro ZUŠ tak pro Město Letovice prestižní záležitostí a buď každoroční, nebo v dvouletých cyklech oslavou poctivého muzicírování. Bylo založeno občanské sdružení Kruh přátel ZUŠ Letovice, prostřednictvím kterého byly zahájeny přípravy I. ročníku festivalu. Byla to nesmírná práce organizační, v jejímž závěru se na zdaru celého festivalu podílelo 70 dobrovolných pořadatelů, JMK, Město Letovice a dalších 8 měst regionu a také 37 sponzorů, podniků a organizací. Ve dvou dnech se festivalu zúčastnilo 25 orchestrů, vystoupilo skoro 800 muzikantů a 3 zahraniční orchestry a to z Polska Orchestr domu kultury Chelmno, Hrvatská národná glazba z Chorvatska a slovenská kapela Vozokanka z Velkých Vozokan. Harmonogram festivalu je součástí této zprávy. Celý festival probíhal v jízdárně letovického zámku. Postaveno velké pódium pro 70 hráčů, bylo zajištěno patřičné zázemí, stojany, židle, bicí, tympány atd. Profesionální ozvučení zajišťoval pan Pavel Vlach. Vše od rozehrávacích místností až po občerstvení klapalo. Zahraniční orchestry přijeli již ve středu 11. 5. a od čtvrtka měli program, hráli v různých městech našeho okresu (Velké Opatovice, Boskovice, Blansko, Olešnice). Sobotní program byl vyhrazen pro malé orchestry do 20 členů. Průvodní slovo měla paní Ivana Slabáková. V 19:00 hod. proběhl seminář o dechové hudbě. Byla to neformální beseda kapelníků s Mgr. plk. Václavem Blahunkem, šéfdirigentem Hradní stráže a Policie ČR. Dále byl přítomen Petr Ciba a Mgr. Aleš Podařil, kteří hovořili o problémech dechové hudby. Večer v 19:30 hod. se naplnil velký sál jízdárny muzikanty, kteří hráli po celý den a zahraniční orchestry. Mgr. Václav Božek, který měl jako náměstek hejtmana JMK záštitu nad celým festivalem pronesl pár hřejivých slov, dále promluvili starostové Letovic, Blanska, Velkých Opatovic a zástupci zahraničních orchestrů. Vše bylo zakončeno hromadným hřmotným „živijó“. Hrála Moravská osma a cimbálka Ondráš z Brna. Hrálo se až do 3 hod. V neděli v 10 hod. začínal program velkých dechových orchestrů, které se střídaly až do 17:30 hod. Celý festival zakončil skvělý Moravia Brass. Co říci závěrem: byly to 2 dny muzikantských hodů – vše se vydařilo.

28. 5. 2011 – jarmark na zámku
VDO zahrál na letovickém zámku při příležitosti jarmarku, které pořádalo MKS Letovice. Koncert i vystoupení mažoretek bylo zdařilé, jak psal Milan Kalhous na Hvar, kde byl Petr Křivinka se symfonickým orchestrem. Milan Kalhous celý koncert řídil.

9. – 13. 6. 2011 – Polsko
Ve čtvrtek 9. 6. ve 22 hod. odjel VDO do polského města Chelmno, kde se konal mezinárodní festival dechových orchestrů. Kromě nás se tohoto festivalu zúčastnil ještě orchestr za Štětí. Byli jsme velmi slušně ubytování v rekreačním areálu, stravovali jsme se také slušně, takže po této stránce to bylo výborné, ale po stránce organizační to bylo ještě lepší. Absolvovali jsme různé výlety a setkání s orchestrem, který se zúčastnil našeho festivalu v Letovicích. První koncert byl ve městě Golup – Dobrzin. Byl to koncert k 60. výročí od spojení dvou obcí v jedno město. Potom následovala ještě mašírovka, oběd. Večer proběhl koncert společně s druhým českým orchestrem u historické chelmnské brány. Večer za námi přišli místní kapelník Jozef Lica, ředitel kulturního domu Janusz Napora a starosta Chelmna Marius Kedzierski. Česko – polský zpěv se ozýval v areálu ještě v 5:00 hod. ráno. Další koncert následoval ve městě Vabrzeno, pak byl návrat do Chelmna a opět koncert u historické brány. Hlavní den festivalu v neděli bylo nejprve slavnostní zahájení, celkem 7 zúčastněných velkých orchestrů pochodovalo na náměstí, kde se všichni seřadili a zahráli krátkou zdravici. Starosta města festival zahájil a náš orchestr byl se svým soutěžním vystoupením na řadě v 15:30 hod. Zahráli jsme skvěle, měli jsme opravdu bouřlivé ovace a dokonce až už jsme byli dole z pódia, posluchači nás nepustili, museli jsme se vrátit a ještě jednou zahrát. Byli jsme velmi mile překvapeni, že při předávání poháru jsme si odnesli všechny hlavní ceny, tj. pohár města a starosty a dále pohár pro nejlepší orchestr, který v Chelmnu toho roku hrál. Je nutno říci, že tento zájezd byl opravdu mimořádně zdařilý. Všem zúčastněným děkuji za skvělou reprezentaci ZUŠ Letovice.

17. 6. 2011 – zámek Letovice
Nové sdružení tělesně postižených pozvalo VDO na svoje setkání do jízdárny letovického zámku. V hodinovém koncertu, na kterém se střídaly skladby různých žánrů, jsme přítomným ukázali bohatost dechové hudby. Tentokrát bylo také dobré občerstvení – řízky, což všichni uvítali.

26. 6. 2011 – III. repríza show – zámek Letovice
Před zcela zaplněným sálem jízdárny proběhlo velmi zdařilé představení. Akustika zámku je výborná a orchestr, hosté Ad libitum a mažoretky předvedli výborné výkony. 300 diváků v závěru opět ve stoje nám všem aplaudovalo.

22. 7. 2011 – Meziříčko
Hráli jsme hodinový koncert na výletišti v Meziříčku při příležitosti pouti. Bylo docela chladné počasí, ale posluchačů bylo plno a občerstvení pro muzikanty bylo také dobré – pěkná neděle.

31. 8. 2011 – koncert v Boskovicích
Jako každoročně i letos náš orchestr koncertoval v boskovickém parku u Skleníku od 15 do 17 hod. a zavíral svým vystoupením sérii promenádních koncertů boskovického kulturního léta. Bylo pěkné počasí, koncert byl vydařený a asi 200 posluchačů bylo nadšeno úrovní programu a úspěchy našeho orchestru.

17. 9. 2011 – orchestr se zúčastnil svým programem otvírání obecního úřadu ve Zboňku. Orchestr řídil Jiří Mifek.

1. 10. 2011 – orchestr zahrál svému dlouholetému členu, hráči na lesní roh Marku Jílkovi při příležitosti jeho svatby (kostel sv. Prokopa v Letovicích).

2. – 13. 10. 2011 – zájezd VDO do Španělska
V neděli odjížděl VDO na svůj druhý zájezd do Španělska. FIBM – festival internacional de bandes de musica je mezinárodně uznávaný festival v přímořském městě Malgrat de Mar na španělské riviéře Costa de Brava. Sem jsme se tedy již po druhé vypravili, abychom soutěžili s dalšími evropskými orchestry, tentokrát ze 6ti zemí. Naše cesta vedla přes Německo do Švýcarska, kde jsme se na 10 hod. zastavili v Ženově. Přivítala nás oblačným počasím, ale během dne se vyjasnilo, takže nakonec byl překrásný pohled na 110 m tryskající fontánu za níž v dály zářil bílý Mont Blanc. Z krásné, ale drahé Ženovy jsme přes noc přejeli do Španělska a v 10 hod. jsme stáli před naším známým hotelem Papi. Počasí bylo překrásné, ani mráčku, takže po ubytování a skvělém obědě, všichni vyrazili na 300 m vzdálenou pláž a byla tam skvělá koupačka. S námi v hotelu byly ubytovány další 4 kapely a to z ČR Vimperk, z PL Jurice, německá hudba z Valdenbergu a švýcarská kapela Feltmusic z Zugu. Po celý pobyt byla mezi námi všemi výborná atmosféra a navazovaly se velmi přátelské vztahy. Druhý den po příjezdu byla pracovní porada, kde se domlouvali detaily koncertů a průběh samotné soutěže. V 15 hod. měl náš orchestr koncert ve škole Monserat. Přehráli jsme si tady soutěžní program a pak jsme hráli modernější skladby, abychom upoutali a docela se to povedlo. Po koncertě jsme se přesunuli na vyhlídku v parku, kde každý s pěti zúčastněných orchestrů zahrál dvě skladby a orchestry zde také nacvičili 2 skladby na monsterkoncert: Ódu na radost a Katalánskou hymnu. Ve čtvrtek se od 10:30 hod. všech 8 orchestrů zúčastnilo promenádního pochodu k informačnímu centru. Odpoledne pak bylo volno, kterého jsme využili k návštěvě poutního místa a kláštera Monseratu. V pátek byly dopoledne zkoušky ve sportovní hale na soutěž. Odpoledne pak byl pochod všech orchestrů do městského parku, kde paní starostka zahájila 12. mezinárodní festival FIBM. Hlavní soutěž začínala v sobotu v 17 hod. Každý orchestr musel mít program čistého času 15 – 20 min. Měla v něm být skladba klasická, skladba delší plochy a skladba, která charakterizuje zemi, ze které kapela je. My jsme hráli část Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka, Oregon Jacoba de Haana a Súčanské čardáše Karola Pádivého. Soutěžili z ČR Vimperk a Šardice. Dále kapely z gymnázia Valdenberg Německo, švýcarský Feldmusicbaar, polský brassband Goleniov a španělský orchestr Banda de musica Jerica. Zahráli jsme výborně, byli jsme spokojeni. Vyhlášení bylo druhý den v amfiteátru městského parku. Resimé mezinárodní poroty bylo následující: 1. Španělsko, 2. Šardice, 3. VDO Letovice – výborný výsledek, byli jsme moc spokojeni. Ale přece jen malé rozčarování tu bylo a to, že porota neocenila např. Švýcary za vynikající symfonickou hudbu, Vimperk za vynikající zvuk a choreografii, Němce za nápaditost programu – ocenění mohlo být víc. Naše hodnotící listy hýřili superlativy na ladění, rytmus, souhru atd. Od druhých Šardic nás dělilo 0,17 bodu, což je minimum. V pondělí jsme odjeli do Barcelony, kde jsme strávili celý den v krásném prostředí. Jeli jsem lanovkou nad Barcelonou, navštívili jsme oceánské akvárium, viděli jsme futuristické stavby Gaudího, prošli jsme neskutečně bohatou tržnicí a někteří fandové navštívili a prohlédli si největší evropský fotbalový stadion pro 100 000 diváků. Velmi spokojení a obohacení o nové zážitky a přátele jsme v úterý v 10 hod. odjížděli domů. Co dodat – na festivalu FIBM jsme zanechali ten nejlepší dojem jak po stránce hudební, tak i společenské. Od pořadatelů jsme dostali pozvání na další ročník a také pozvání od švýcarského orchestru na jejich festival 9. – 10. 6. 2012 do města Züg. Všem zúčastněných bych chtěl poděkovat za vzornou reprezentaci ZUŠ Letovice, Města Letovice, JMK a celé české kultury.

13. 11. 2011 – festival v Jevíčku
Období svatomartinských vín je také dobou, kdy je pořádán festival dechových orchestrů v Jevíčku. Toto spojení dobré muziky s dobrým vínem je šťastné a i letos bylo velmi vydařené. Zúčastněné orchestry Malahonácká muzika, Dechová hudba ZUŠ Prostějov, Holóbkova muzika Protivanov, Malohanačka Velké Opatovice, VDO ZUŠ Letovice. Každoročně se úroveň lepší a přibývá přednesových a koncertních skladeb, což je dobře. Na nich totiž musí orchestry pracovat, pilovat je a tím orchestry rostou.

27. 11. 2011 – VDO koledoval pod vánočním stromem v Letovicích

5. 12. 2011 – tradiční Mikulášská nadílka na Hasičárně. VDO zde hrál koledy.

27. 12. 2011 – výroční schůze VDO
V tento den se sešli všichni členové, muzikanti i mažoretky v 15:00 hod. v sále kulturního domu. Zrekapitulovali jsme celý uběhlý kalendářní rok 2011. Všechny akce, přehlídky a festivaly s konstatováním, že tento rok byl mimořádně úspěšný. Již tradičně bylo na programu také pohoštění a všeobecná zábava.

 


Školní akce

2. - 10. 6.
Zájezd Chorvatsko
- Jelsa, resort Fontana
- přistavení autobusu 2.6. v 16 hod.
   aut.stanice DOPAZ u vlakového
   nádraží Letovice
- návrat zpět v sobotu 10. 6. ráno

7. 6. 
Výstava žáků výtvarného oddělení
  - 15:30 hod. ZŠ Kunštát

Besídka Předškoláčku
- 16 hod. sál v I. patře
  Českobratrská 5

9. 6. 
Žákovská besídka
  třídy uč. Milana Václava Hakla
- 16:00 hod. kulturní dům Letovice

10. 6.
Svátky řemesel Kunštát
  - 13-13:45 hod. VDO 

13. 6. 
Žákovská besídka tříd 
  uč. Kateřiny Suchnové,
  Jiřího Mifka, Pavla Malého a
  Jitky Pecháčkové
 - 15:00 hod. ZŠ Vísky

Žákovská besídka
  třídy uč. Marie Nečasové
  - 15 hod. areál AFK 

14. 6.
Závěrečné vystoupení
  tanečního oddělení
  uč. Jany Vinklerové
- 16:00 hod. kulturní dům Letovice

16. 6.
Žákovská besídka
tříd uč. Petra Jaška, Sergeje
   Golubkova a Petra Křivinky
- 16:00 hod. kulturní dům Letovice 

18. 6.
Taneční vystoupení 
  třídy uč. Moniky Ošlejškové
  pro Paprsek Velké Opatovice

19. - 23. 6.
Závěrečné a postupové zkoušky

19. 6.
Divadelní představení
  Kouzelný štětec
- 10:15 hod.
   Kulturní dům Letovice

Kytarový koncertík
  třídy uč. Zuzany Pernicové
- 16 hod. sál v I. patře 
   Českobratrská 5

21. 6.
Divadelní představení
  Kouzelný štětec
- 17:00 hod.
  Kulturní dům Letovice

22. 6. 
Záverečné vystoupení
  třídy uč. Moniky Ošlejškové
- 16:00 hod. Kulturní dům Letovice

23. 6.
Žákovská besídka
  třídy uč. Anny Pařilové
- 16 hod. sál v I. patře
  Českobratrská 5

Závěrečné posezení zaměstnanců
   - areál AFK

26. 6.
Žákovská besídka
  třídy uč. Marie Portlové
- 16 hod. sál v I. patře 
   Českobratrská 5

Letní koncertík
 - 16 hod. půda Radnice v Olešnici

Žákovská besídka
  třídy uč. Jitky Pecháčkové
- 17 hod. sál v I. patře
   Českobratrská 5
 

27. 6.
Pedagogická porada
- 10:00 hod. kulturní dům Letovice

Žákovská besídka
   třídy uč. Vladimíra Pečinky
- 16:00 hod. areál AFK Letovice

1. 7.
Koncert VDO
- areál AFK Letovice
- 14:00 hod.

1. - 3. 9.
Zájezd VDO Vozokany

5. - 8. 10.
Zájezd VDO Kirchlinteln


HLAVNÍ MENU

Facebook Sledujte nás
na Facebooku


Náhodné foto z galerie

Obr


Základní umělecká škola Letovice, příspěvková organizace

Masarykovo nám. 203/29
679 61 LETOVICE

tel.: +420 777 674 203
zusletovice@zusletovice.cz

ID datové schránky: bzf3dep

KANCELÁŘ ŠKOLY JE 
BĚHEM REKONSTRUKCE
BUDOVY PŘESTĚHOVÁNA:
... TYRŠOVA 8, LETOVICE ...
(v přízemí budovy internátu MSŠ Letovice)
TELEFON: 777674203

************************

Kontaktní údaje na 
     Pověřence pro ochranu
     osobních údajů:

Vzdělávací institut pro Moravu, příspěvková organizace,
Hybešova 15,
Brno, 602 00,
Mgr. Martin Michalíček,
tel.: +420 / 732 337 492,
e-mail: 
gdpr@vim-jmk.cz
           michalicek@vim-jmk.cz

***************************


ZUŠ Letovice - Základní umělecká škola