ZUŠ Letovice - Základní umělecká škola

k navigaci

2016

 19. – 20. 1 2016 – Mezinárodní soutěž OR-FEA Praha

Po osmi letech se VDO zúčastnil mezinárodní soutěže dechových orchestrů. Tato soutěž se konala v kongresovém sále hotelu Pyramida Praha. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích. V naší střední třídě bylo devět orchestrů. Společně s námi soutěžily orchestry z Polska, Belgie, Německa a české orchestry ze Zlína, ZUŠ Chrást, ZUŠ Vimperk a Koletova hornická hudba Rtyně. Náš orchestr zahrál velmi dobře a získal vavříny nejvyšší v podobě zlatého pásma. Odbornou porotou v čele s Jaroslavem Šípem, šéfdirigentem ústřední hudby ČA byla našemu orchestru udělena pochvala za celkový výraz koncertního programu, dynamiku a zdařilou choreografii. Prokázali jsme opět, že v rámci ČR hrajeme řečí sportovní terminologie stále první extraligu.

14. 5. 2016 – VIII. show VDO – Největší z Čechů, otec vlasti Karel IV.

Byla sobota 14. 5. 2016 13:00 hod. a sál letovické zámecké jízdárny se pomalu zaplňoval lidmi. Přišli se podívat na VIII. show VDO, která je letos věnována Karlu IV. Ve 14 hod. byl sál jízdárny obsazen do posledního místečka a show začíná. Orchestr v kostýmech, které dokreslovaly dobu pozdního středověku, nastoupil tradičně na slavnostní pochod  z opery Aida a po nástupu zpíval znělku všech show Ať muzika dnes nám sálem zní. Bušek z Vilhartic – Pavel Petrželka uvítal všechny přítomné a sdělil jim, že se společně s Karlem IV. zjevují „když si to někdo přeje“ každých sto let vždy 14. 5. v den Karlových narozenin, aby se podívali, jak se českému národu žije. Následně přišel král Karel – Rostislav Cichra st. doprovázen pěveckých sborem Cantamus, který mu v této show dělal dvořany. Show pokračovala dialogy Buška a Karla, které veselou formou mapovaly dobu Karla IV., ale i období celých 700 let od narození otce vlasti. Mluvené slovo bylo prokládáno písněmi z muzikálu Noc na Karlštejně, ale i orchestrálními skladbami. Vše doprovázela videoprojekce související s hranými skladbami. Postupně zazněly tyto skladby: Jede král, Radeckého Marš, Hoja hoj, Muži nejvíc sluší sólo, Mor a cholera, Když mám tekutou révu, Do věží, Kdo chce lásku prožít, Lásko má, já stůňu, Free World Fantasy, Mission Imposible, Milord, Overtura New York, Espaňa Caňa a jako přídavek Tequila. Ve zpívaných skladbách z filmu Noc na Karlštejně pomáhal sólistům pěvecký sbor Cantamus, ale sólisté byli také výraznou hereckou složkou show, kdy velmi dobře doplňovali mluvené slovo obou hlavních postav. Jako sólisté se představili Radka Dostálová v rolích Alžběty Pomořanské, neteře Aleny a Edith Piaf. Tomáš Chloupek v rolích krále Petra a šenka Jaška. Oba sólisté zazpívali výborně a zejména písně Do věží, Lásko má já stůňů a Milord byly odměněny dlouhým potleskem. Výborné výkony podaly také tanečnice souboru Bez dechu Moniky Ošlejškové a sólisté orchestru David Römer na trubku a Jan Vávra na flétnu. Ve skladbě Milord se poprvé představil mladý dirigent Pavel Janík a taktovky se zhostil skvěle. Orchestr podal bezvadný výkon a bylo obdivuhodné, že muzikanti vydrželi v plném nasazení zahrát dvě představení po sobě. Ozvučení zajistil pan Miroslav Horký, video obsluhoval pan Roman Juris. Obě představení ve 14 a v 17 hod. byly plně obsazeny diváky a na některé se židle ani nedostaly. Celkově show shlédlo na 700 diváků, což je na Letovice obdivuhodné. Petr Křivinka - dirigent a autor celé show byl nadmíru spokojen.  

 22. 5. 2016 – Letovice – mažoretky

V neděli 22. 5. 2016 účinkoval VDO na přehlídce mažoretek, kterou organizovala skupina Vo co gou. Průvod se řadil na ulici Čapkové a ve 13:30 hod. vyrazilo cca 20 mažoretkových skupin na pochod přes náměstí na hřiště TJ Sokol Letovice. VDO hrál mažoretkám do pochodu a na hřišti pak koncertoval 20 minut před hlavní tribunou.  Bylo velmi teplé počasí a přišlo mnoho diváků. Velmi dobrá

propagační akce. 

26. – 30. 5. 2016 – Polsko

Ve čtvrtek 26. 5. vycestoval VDO na čtyřdenní zájezd do Polska. Jeho cílem byla polská města Chelmno a Wabrezno, kde se konaly festivaly dechových orchestrů. Po 10 hodinové cestě dorazil autobus s letovickými muzikanty do centra mládeže u jezera v Chelmnu, kde byli ubytováni. Byla zde také ubytována dechová hudba střední umělecké školy z ukrajinského města Kaniowa. Po ubytování byl společný večer s muzikanty Chelmna a Kaniowa. Byl to velmi veselý a družný večer. Hodně se jedlo, pilo a tančilo při hudbě folklórně - jazzové skupiny z Ukrajiny. Tato skupina byla součástí ukrajinské dechové hudby. V pátek 27. 5. byla prohlídka Chelmna a pak náš a ukrajinský orchestr vyjel do asi 60 km vzdáleného města Wabrezno. Zde byl uspořádán festival, na kterém jsme hráli my, Ukrajinci a místní orchestr kulturního domu. Získali jsme zde ocenění a pohár města Wabrezna. V sobotu 28. 5. se vydal náš orchestr na výlet do krásného historického města Toruň. Po návratu do Chelmna jsme se nachystali společně s Ukrajinci na koncert, který měl proběhnout na náměstí před starou radnicí. Začínali jsme jako první, ale bohužel po první skladbě se zvedl velký vichr a přišla bouřka, doprovázená silným deštěm, takže celý program byl odvolán. Neděle 29. 5. byla stěžením programem našeho zájezdu. Nejprve v 11 hod. všech 7 zúčastněných orchestrů pochodovalo od historické brány na náměstí. Tento pochod byl sledován porotou a hodnocen potom jako celkový projev orchestru. Po příchodu na náměstí se orchestry seřadily, byly představeny a každý zahrál slavnostní zdravici. Orchestry se střídaly po 45 minutách. Vše dopadlo na výbornou a náš orchestr si odnesl ve velmi silné konkurenci ocenění absolutního vítěze a taktéž pohár nejlepšího orchestru roku.  Celý pobyt v Chelmnu byl velmi dobře zorganizován, orchestry byly velmi dobře připraveny. O to víc nás naše prvenství těší, ale také zavazuje. Děkuji všem zúčastněným za výbornou reprezentaci ZUŠ a města Letovice.

PS: Zúčastněné orchestry: ZUŠ Letovice, orchestr Domu kultury Chelmno, Kaniowa – orchestr z Ukrajiny a dále orchestry z polských měst Bydgošt, Byslav, Solino, Vaganc.

 4. – 11. 6. 2016 – Hvar, Chorvatsko

V rámci každoroční přehlídky Hvarské kulturní léto vystupoval ve Starém Gradu na ostrově Hvar malý dechový orchestr složený z učitelů ZUŠ Letovice. Měl dva samostatné koncerty a to v hotelu Arkáda a na náměstí sv. Štěpána, kde se konal festival dechových orchestrů. Kromě naší hudby zde vystoupily orchestry ze Starého Gradu, Hvaru a taktéž jako host zde účinkovala ukrajinská folklorní skupina ze Lvova. Celý festival se konal v rámci oslav 140. výročí založení Hrvatské gradské glazby Stari Grad. Naše vystoupení bylo ukázkou tradiční lidové dechové hudby, která se hraje k tanci. Repertoár koncertu byl složen ze skladeb Fr. Kmocha, K. Vacka, J. Vejvody a L. Kubeše. Celý zájezd se vydařil. Důležité bylo, že jsme měli velký úspěch.

 18. 6. 2016 – Svatba Radka Hlaváčka

VDO zahrál svému dlouholetému členu altsaxofonistovi Radku Hlaváčkovi a jeho snoubence Pavle Vyhnálkové po jejich svatebním obřadu v malebném kostelíku skanzenu Modra u Uherského Hradiště. Cesta na svatební obřad do Modré byla pro nás trochu delší, ale povinnost je povinnost, hrajeme všem našim muzikantům a je to velmi příjemná tradice. Vše dopadlo dobře, vzali se a všichni muzikanti z VDO jim přejeme, ať se mají!!!

 26. 6. 2016 – Promenádní koncert v Letovicích

Za příjemného letního času v neděli 26. 6. proběhl letošní promenádní koncert na Masarykově nám. Náš koncert byl kombinován s vystoupením tanečního studia Vo Co Gou. Náměstní bylo zaplněno posluchači a koncert probíhal velmi dobře. Ukázali jsme průřez svého repertoáru a půl druhé hodiny bavili posluchače příjemnými melodiemi. Jako sólistka se představila zpěvačka Radka Dostálová a sólisté na trubku, trombon – Milan Hrdý, David Römer a Leopold Ehrenberger. Tradice letních promenádních koncertů se v Letovicích započala naším koncertem v srpnu 2015 a určitě stejně tak jako v Boskovicích a v Blansku obohatí do budoucna kulturní prostředí prázdninových Letovic.

 29. 6. – 3. 7. 2016 – Norové v Letovicích

Do Letovic přicestoval norský fanfárový orchestr – harmonie z města Jaren, asi 100 km od Osla. Jak se k nám dostal? Eva Skalníková (Wencel), hornistka a absolventka naší školy a také brněnské konzervatoře se při studiu horny na JAMU Brno dostala na studijní stáž do norského Osla, zde se potkala s tubistou královské filharmonie Oslo Jonatanem Wenclem a bylo to. Vzali se, mají dvě děti (v době návštěvy orchestru v Letovicích vlastně očekávali druhé a Eva už je Norka). Jonatan mimo svoji práci v orchestru hraje také s harmonií Hornnmusikkforening Jaren, který byl právě v Letovicích na návštěvě. Bydleli v hotelu Dermot a měl u nás dva koncerty. V pátek 1. 7. vystoupil orchestr na náměstí v Boskovicích a v sobotu večer v letovickém kulturním domě. Nutno říci, že úroveň Norů byla mimořádně skvělá. Však také všichni hudebníci jsou výborní profesionálové, někteří členové královské filharmonie Oslo nebo studenty vysoké hudební školy Oslo. Orchestr patří nejen v Norsku, ale v celé Evropě k absolutní špičce ve svém oboru. Zajímavostí pro nás, ale hlavně pro naše konšely, kteří mají v rukou finance na kulturu je, že anglický dirigent Adam Cook přilétá na každou zkoušku z Londýna. Je placen městy, kulturou a státem. Orchestr je vedený jako amatérský a není to v Norsku žádná výjimka. Takových orchestrů je tam mnoho. Sobotní koncert v kulturním domě vyvrcholil společným setkáním s našim VDO, konzumací dobrot a velmi přátelskou atmosférou. Pokud seženeme finance na cestu a pobyt, tak se VDO Letovice v horizontu dvou let do Norska podívá. Kontakty jsou navázány a pomoc norských muzikantů je přislíbena. V závěru je nutno říci, že si Norové u nás absolutně vše platili sami. Našimi hosty byly pouze na společném večeru v sobotu, kde bylo pro ně zdarma jídlo i pití. Velké poděkování patří tlumočníku a učiteli ZUŠ Letovice Radku Štěrbovi za překladatelskou činnost a ochotu pomáhat.

 7. 8. 2016 – Promenádní koncert, Blansko

Tradiční dopolední promenádní koncert našeho orchestru v Blansku se tak jako každoročně po všech stránkách vydařil. Počasí bylo slunečné, posluchačů plno a také naše obsazení orchestru bylo výborné. Je to vždy trochu loterie, kolik se nás v letních měsících v období dovolených sejde. Byly tedy splněny tři předpoklady úspěšného koncertu. Však také ředitelka kultury v Blansku konstatovala, že naše vystoupení je vždy vrcholem koncertní letní sezóny, a že jsme nezklamali ani letos. Opět jsme se snažili ukázat šíři našeho repertoáru, ale také mluveným slovem seznámit posluchače se vším, co jsme za rok 2015/2016 vytvořili, udělali, kde jsme byli, ale také jsme nastínili naše další koncerty a programy pro rok 2017. Zejména jsme se zmínili o dvou akcích, které budou v roce 2017 stěžejní a to 4. mezinárodní festival a Ústřední kolo soutěže dechových orchestrů ZUŠ.

14. – 20. 8. 2016 – Letovičtí muzikanti slavili na Hvaru

V těchto dnech se uskutečnil koncertní zájezd VDO do města Stari Grad na chorvatském ostrově Hvar. Na tom by nebylo nic výjimečného, protože naši muzikanti byli ve Starém Gradu od roku 2001 již po patnácté. Výjimečné bylo to, že Starogradská dechová hudba slavila 140 roků činnosti od svého založení. Další výročí, také významné bylo, že náš VDO byl na Hvaru poprvé před 15 lety, ale první kontakty Petra Křivinky jako garanta vzájemných styků se starogradskými muzikanty se uskutečnili před 35 roky. Nejdůležitější oslava však byla oslava 2400. výročí založení města Starého Gradu. Tato všechna výročí byla zařazena do programu VDO na hlavním koncertu dne 15. 8. 2016 na náměstí Tvrdaj. Zde byl zástupcům Hrvatské gradské glazby Stari Grad pánům Dinku Šepiči a kapalníku Luki Gamulinovi předán pamětní list za dlouhodobé rozvíjení přátelských vztahů mezi oběma hudbami a byl jim předán dárkový koš s 12ti nejlahodnějšími moravskými víny. Dirigent VDO Petr Křivinka předal panu Dinku Šepiči knihu historie vzájemných vztahů mezi orchestry z Boskovic, Velkých Opatovic a Letovic, u kterých byl a je dirigentem. Tuto historii sepsal u příležitosti 140. výročí založení hudby ze Starého Gradu a 35. výročí vzájemných kontaktů. Celkový zájezd byl velmi povedený. Zúčastnilo se ho 62, z toho 40 muzikantů. Ubytováni bylo v hotelu Arkáda. Každý den kapela zkoušela a udělalo se i dost práce. Druhý koncert byl 17. 8. a orchestr opět zahrál výborně. Domů jsme odjížděli v sobotu 20. 8. spokojení, opálení a s výbornými pocity.

 8. 10. 2016 – Havel

Odhalení busty V. Havla. Po velkých tahanicích a dohadování zastupitelstva města a občanského spolku Paleta, kde a zda má být vůbec umístěna busta V. Havla v Letovicích, byla tato slavnostně odhalena v parku mezi ZUŠ a bývalou obecní školou. Náš orchestr při této příležitosti také účinkoval. Zahráli jsme několik modernějších melodií jako např. Nádherný svět, Píseň o čase, Instant koncert atd. Slavnostní ceremoniál jsme začali naší státní hymnou, pak následovaly proslovy. Bustu samotnou odhalil pan Michael Kocáb, věrný to druh V. Havla. Celou akci jsme zakončili veselými pochody. Před a po odhalení busty V. Havla byl kulturní program sestavený z vystoupení různých hudebních skupin. Toto místo za naší školou se má do budoucna stát prostorem pro pořádání nejrůznějších menších kulturních akcí.

27. 11. 2016 – 1. adventní neděle

VDO zahrál ve 14 hod. v Olešnici na náměstí 20 koled v úpravě Miloše Machka. Byli jsme přivítáni panem starostou Zdeňkem Pešou a také nám bylo poskytnuto občerstvení v podobě teplých nápojů. Dostali jsme také 5000,-- Kč, které budou využity na občerstvení při výročním posezení 28. 12. Tento den jsme také vystoupili v Letovicích v 17 hod. při příležitosti rozsvěcování vánočního stromu. Zde nás nepřivítal nikdo a také jsme nic nedostali. Po zahrání několika Machkových koled se velmi zhoršilo počasí, takže jsme náš program ukončili. Ale přes to všechno, máme dobrý pocit, že jsme přispěli k příjemné atmosféře adventní pohody, která nedělí 27. 11. začínala.

4. 12. 2016 – Koledování v Boskovicích

Byli jsme požádáni panem Aloisem Oujezským, abychom zahráli při show strašidelných masek, která se již počtvrté pořádá na boskovickém náměstí. Byla to velmi dobrá propagace našeho orchestru, protože koledy hrát umíme a také ohlas na naše vystoupení, které bylo velmi dobře ozvučeno Pavlem Vlachem, byl vynikající. Od místních podnikatelů, kteří tuto akci pořádali jsme byli opětovně požádáni o účast v dalším ročníku a byla nám přislíbena finanční pomoc při oslavách 45. výročí VDO v roce 2017.

28. 12. 2016 – Výroční setkání VDO v ZUŠ Letovice

Každoročně se setkáváme v posledních dnech kalendářního roku a tak trochu bilancujeme rok, který právě prochází. Bylo tomu tak i letos, vždy je o čem mluvit, na co vzpomínat a vzájemně se pobavit.


Školní akce

23. 4.
Čarodějnický speciál
  třídy uč. Zuzany Pernicové
- 14:15-16:30 hod. ZŠ Kunštát

Žákovská besídka
  třídy uč. Dagmar Lžičařové
- 15:30 hod. Okružní 13, Letovice

24. 4.
Žákovská besídka
   třídy uč. Milana Kalhouse
- 16 hod. Kulturní dům Letovice

25. 4.
I. absolvetnský koncert
- 15:30 hod. Kulturní dům Letovice

26. 4.
Čarodějnický speciál
  třídy uč. Zuzany Pernicové
- 13:30 - 16 hod. Českobratrská 3

2. 5.
Taneční vystoupení
  třídy uč. Moniky Ošlejškové
- 10 hod. pro MŠ a ZŠ
   v Kulturním domě Letovice

7. 5.
Pietní vzpomínková slavnost
 - Velký dechový orchestr
- 19:15 h. u kostela sv. Prokopa
- 19:45 h. u Památníku umučených
- 20 h. lampinový průvod 

15. 5.
Žákovská besídka
   třídy uč. Milana Václava Hakla
- 16 hod. Kulturní dům Letovice

22. 5. 
II. absolventský koncert
- 15:30 hod. Kulturní dům Letovice
- 15 hod. focení všech absolventů

25. 5. 
Festival ZUŠ okr. Blansko
 - Jedovnice

30. 5.
Besídka LDO
- 15:30 hod. sál Českobratrská 5

Žákovská besídka
  třídy uč. Ludmily Andrýskové
-17:30 hod. sál Českobratrská 5

31. 5. - 8. 6.
Zájezd Chorvatsko

31. 5.
Žákovská besídka
 tříd uč. Sergeje Golubkova a
 uč. Petra Jaška
- 16 hod. Kulturní dům Letovice

4. 6. 
Žákovská besídka
 třídy uč. Hany Bočkové
- 16 hod. sál Českobratrská 5

6. 6.
Žákovská besídka
  třídy uč. Jany Kouřilové
- 16 hod. sál Českobratrská 5

13. 6.
III. absolventský koncert
- 15:30 hod. Kulturní dům Letovice

15. 6.
VDO Telč

16. 6.
Koncert VDO v Brně
- 11:30 hod. nám. Svobody 

17. - 21. 6.
Závěrečné
    a postupové zkoušky

17. 6. 
Žákovská besídka
  třídy uč. Marie Portlové
- 15 hod. sál Českobratrská 5

19. 6.
Závěrečné vystoupení
  tanečního oddělení
  uč. Jany Viklerové
- 16 h. Kulturní dům Letovice

20. 6.
Besídka LDO
 - 17 hod. sál Českobratrská 5

21. 6.
Závěrečné posezení
 zaměstnanců školy
- 16 hod. Masarykovo nám. 29

26. 6.
Závěrečné vystoupení TO
 třídy uč. Moniky Ošlejškové
- 16 hod. Kulturní dům Letovice

Žákovská besídka
 třídy uč. Marie Portlové
- 15:15 hod. Kulturní dům Olešnice

12. 10.
Vzpomínkový koncert
k nedožitým 70. narozeninám
pana Petra Křivinky

- Zámek Letovice
   - VDO ZUŠ Letovice
   - Vozokanka Slovensko
   - Tutta Forza Maďarsko


HLAVNÍ MENU

Facebook Sledujte nás
na Facebooku


Náhodné foto z galerie

Obr


Základní umělecká škola Letovice, příspěvková organizace

Masarykovo nám. 203/29
679 61 LETOVICE

tel.: +420 777 674 203
zusletovice@zusletovice.cz

ID datové schránky: bzf3dep

KANCELÁŘ ŠKOLY JE 
BĚHEM REKONSTRUKCE
BUDOVY PŘESTĚHOVÁNA:
... TYRŠOVA 8, LETOVICE ...
(v přízemí budovy internátu MSŠ Letovice)
TELEFON: 777674203

************************

Kontaktní údaje na 
     Pověřence pro ochranu
     osobních údajů:

Vzdělávací institut pro Moravu, příspěvková organizace,
Hybešova 15,
Brno, 602 00
Mgr. Anežka Rejzková
email: gdpr@vim-jmk.cz

tel: 732 337 492
***************************


ZUŠ Letovice - Základní umělecká škola