ZUŠ Letovice - Základní umělecká škola

k navigaci

2007

17. 2. 2007 - Natáčení pořadu ...a tuhle znáte ve Sloupě
Ostravské televizní studio pro děti a mládež vyzvalo náš orchestr, aby připravil dvanáct skladeb pro natáčení pořadu ... a tuhle znáte. Taktéž měl vytipovat místo v Letovicích či 20 km okruhu kolem, kde by se tento pořad dal natáčet. Při předběžné návštěvě TV štábu z Ostravy dne 2. 2. byl jako nejvhodnější určen sále kina ve Sloupě. Zde se také v sobotu 17. 2. pořad natáčel. Celý natáčecí den byl velmi náročný. Všech 12 skladeb se natáčelo 2x. Nejprve dopoledne a poté jako živý koncert pro veřejnost v 15:00 hod. odpoledne. Natáčely se tyto skladby:
1. Méďa Béďa - pochod - M. Paych
2. Oregon - orchestrální skladba - J. de Haan
3. Luisina polka - B. Smetana
4. Bugatti step v aranžmá pro 4 klarinety - sólisté M. Kalhous,
R. Musil, N. Ježová, S. Kouřilová - autor J. Ježek
5. Šumařinka - polka - K. Vacek
6. Trilogy - orchestrální skladba - J. Wiliams
7. Vzpomínka na Zbiroh - sólisté J. Kozelek - trubka, M. Holík -
baryton - autor V. Vačkář
8. West side story - směs z muzikálu - L. Bernstein
9. Balada - sólisté L. Ehrenberger - pozoun, J. Bělehrad - trubka, R. Hlaváček - altsaxofon - T. Huggens
10. Súčanské čardáše - K. Pádivý
11. Pozdrav Venuši - orchestrální skladba - V. Maňas ml.
12. Vivat Brazil - M. Schneider
Mezi oběma natáčeními se také točily rozhovory s bývalým dirigentem Petrem Halamkou a současným dirigentem Petrem Křivinkou. Také někteří členové orchestru poskytli rozhovory. Pořad bude vysílán 23. 4. 2007 na programu ČT 1 v 10:50 hod. Ostravská televize natočila z tohoto pořadu pro naši školu reprezentační CD se všemi 12 skladbami, které prostřednictvím učitele ZUŠ Letovice Mgr. Vladimíra Pečinky zpracoval pro grafické stránce Radek Vitoul.

22. 3. 2007 - Krajské kolo soutěže ZUŠ
Ve tříletém cyklu soutěží jsou vždy vybírány nejlepší orchestry do krajských kol. ZUŠ tradičně patří k těm nejlepším a proto i letos ve Veselí nad Moravou soutěžil. Je zajímavé sledovat jednotlivce nebo kolektivy jak běh tří roků rostou a jak se zvedá jejich interpretační úroveň a jak vyzrávají. Letošní krajské kolo mělo vynikající úroveň. Sešlo se zde to nejlepší co v oblasti dechových orchestrů jihomoravský kraj má. Porota ve složení Jan Slabák - předseda a členové - Josef Pavlíček, Josef Cecava, Ivo Navrátil a Jan Bareš neměli lehkou úlohu, ale přesto i zde museli rozhodnout a tak tedy do ústředního kola poslali malou dechovou hudbu z Kyjova, dále hudbu z Veselí nad Moravou a z těch větších poslali nás. Pan Jan Slabák při rozdávání diplomů a cen velmi pochválil náš výkon, dynamiku, souhru, dramaturgii programu i celkový zvuk našeho orchestru.

1. 4. 2007 - Náš orchestr a mažoretky účinkují v Boskovicích na Šmelcovně při příležitosti zahájení turistické sezony
Za krásného jarního sobotního dopoledne jsme koncertovali v areálu rozkvetlého arboreta. Po ukončení našeho vystoupení se přítomní odebrali na turistický pochod do Černé Hory.

1. 5. 2007 - Ústřední kolo Litvínov
Tak jako je pro prvoligový fotbalový tým vrcholem jeho kariéry vítězství v extralize, tak je vrcholným úspěchem dechového orchestru zvítězit v ústředním kole soutěže ZUŠ. To se také 1.5. podařilo VDO ZUŠ Letovice v Litvínově a to v kategorii 2.b, což je kategorie hráčů 16 - 25 roků a do počtu 45 osob. Nechal za sebou takové orchestry jako Dačice, Hranice na Moravě, Kolín, Plzeň, Tachov a Úpice. Náš soutěžní repertoár byl následující:
1 . Méďa Béďa - pochod - M. Paych
2. Oregon - orchestrální overtura - J. de Haan
3. Luisina polka - B. Smetana
4. Trilogy - orchestrální skladba - J. Wiliams
Porota byla ve složení předseda E. Zámečník a členové poroty - W. Bereš, J. Šíp, J. Volf, S. Horák, K. Bria a V. Studnička. Na další tři roky jsme nejlepší dechový orchestr ZUŠ České republiky v kategorii 2.b a to je přece něco. Je to zatím to nejcennější čeho VDO za svojí kariéru získal.

5. 5. 2007 - Vzpomínková slavnost k uctění památky umučených u pomníku na Koupališti
VDO zahrál smuteční písně a potom se přesunul k pomníku padlých z 1. světové války u kostela sv. Prokopa, kde byl opět pietní akt položení věnců.

7. 5. 2007 - 1. jarmark v Letovicích
VDO a mažoretky účinkovaly při obnovení tradičního jarmarku v Letovicích. Hlavní program byl na Hasičárně, kde od 19:00 hrál VDO návštěvníkům trhů.

13. 5. 2007 - Festival dechových hudeb Letovice
ZUŠ a SRPŠ při ZUŠ společně se SDH Letovice pořádaly tradiční festival dechových hudeb. Zúčastnilo se ho pět orchestrů - Svitavanka, dechový orchestr ZUŠ Velké Opatovice a Jevíčko, dechový orchestr mladých Ratíškovice a Bivojanka z Jedovnic a samozřejmě VDO Letovice. Zcela zaplněný areál výletiště aplaudoval orchestrům, které podle svého obsazení předváděly různé styly dechové hudby od klasické lidovky až po symfonickou dechovou hudbu. Nechyběly skladby zpívané, sólové s využitím různých nástrojů a skladby orchestrální. Každý si přišel na své. Poděkování za pořadatelskou práci patří rodičům SRPŠ.

9. 6. 2007 - Koncert v Jabloňanech
VDO a mažoretky účinkovaly při slavnostním svěcení obecních symbolů a setkání rodáků v obci Jabloňany. Tradičně probíhal průvod obcí na výletiště a potom dvouhodinový koncert. Jabloňany slavily 650 let od svého založení.

20. 7. 2007 - Koncert před blanenskou radnicí
Do našeho kalendáře tento koncert pravidelně patří. Opět bylo plno, opět VDO a mažoretky ukázaly blanenským nový program a opět se líbily.

27. 7. 2007 - Promenádní koncert v Boskovicích
Také tento koncert patří tradičně do našeho letního kalendáře. Dobré boskovické publikum dokáže ocenit kvalitní hudbu a cítíme se zde vždy velmi dobře.

18. 7. 2007 - Tanková bitva v Letovicích
Při zahájení první tankové bitvy v Letovicích, která se odehrávala u letiště, vyhrával VDO vojenské pochody a zahajoval celou tuto bitvu českou a také slovenskou hymnou. Po dlouhé době jsme si zavzpomínali, že to bylo pěkné, když se také na Tatrú blýskalo.

19. 8. 2007 - Festival v Preši
Na pozvání Jána Federa, předsedy společnosti dechové hudby v Preši se VDO a mažoretky při cestě na chorvatský ostrov Hvar zastavily ve slovenském Pezinoku. Účinkovali zde jako hosté při soutěžní přehlídce malých dechových hudeb z celého Slovenska. Soutěžilo celkem 18 vybraných hudeb a jejich úroveň byla neskutečně dobrá. Jako vítěz této soutěže byl dechový orchestr Prievidzanka. Náš VDO zahrál výborně a získal si posluchače především moderními úpravami písní J. Wiliemse, A. Moriccona, ale i klasickou Šumařinkou V. Vacka či Škoda lásky J. Vejvody. Ján Feder gratuloval našemu orchestru k vynikajícímu výkonu a pochvaloval si především, že jsme do festivalu vnesli nové moderní prvky koncertní hudby. Festival se konal na nádvoří starého pivovaru, občerstvení bylo bohaté, všem se zejména líbila exkurze do místních vinných sklepů, kde bylo vynikající červené.

20. - 27. 8 2007 - Hvar - Stari Grad
Na přání starosty Starého Gradu Viska Haladiče a Dinka Šepiče organizátory festivalu Hvarské léto se VDO a mažoretky vypravily na Hvar tentokrát v plné turistické sezoně. Mělo to oproti tradičnímu konci září výhody v tom, že naše vystoupení sledovalo o hodně více turistů než v září a tak to chtěli pořadatelé. Naše koncerty natáčela Splitská televize a část našeho koncertu vysílal celostátní dalmatský rozhlas. Nevýhodou tohoto sezónního období byla extrémně vysoká teplota. Také ubytování bylo skromnější a to v budově Helios 3, která je připravována k rekonstrukci. Náš entuiasmus tyto nedostatky překonal a na výkonu orchestru to nebylo znát.

15. 9. 2007 - Hrnčířský jarmark Kunštát
VDO a mažoretky měly hodinový program při zahájení hrnčířského jarmarku. Předvedli hodinové show, které zaujalo na páteční podvečer překvapivě zaplněné náměstí v Kunštátě. Koncert byl barevný, žánrově odlišný. Hrál se swing, polky, muzikálové melodie i Smetana a Mozart. Výkon byl výborný a pochvala od pana Pavla Göpferta, starosty města Kunštátu - vynikajícího pozounisty, zvláště potěšila.

4. 11. 2007 - Koncert k 35. výročí VDO
Tento koncert se nesl v duchu nových moderních skladeb typu Radostné mládí, Chvilka s Moricconem, Bugatti step, Oregon, tzn. skladeb, které přispěly k tak výrazným úspěchům jako bylo vítězství v soutěži ZUŠ v Litvínově či k natočení pořadu pro televizi Ostrava ... a tuhle znáte. Rok 2007 byl pro VDO mimořádně úspěšný a ve své činnosti se určitě dostal na jeden z vrcholů ve své kariéře. Většina muzikantů se dopracovala do stadia, kdy hudbu dokáží nejen kvalitně zahrát, ale dát jí pod kvalitním vedením i důraz, dynamiku a prožitek.

11. 11. 2007 - Festival dechových hudeb v Jevíčku
Jevíčský festival byl i letos přehlídkou především malých dechových orchestrů, které hrály žánr sobě vlastní a to zpívané polky a valčíky. Zúčastnilo se ho 6 hudeb a jako zástupce koncertního pojetí jsme byli jediní. Úroveň zúčastněných je rok od roku vyšší. Je faktem, že se i malé dechové hudby snaží do svého repertoáru zařazovat vždy alespoň jednu koncertnější skladbu, ale v obsazeních, které mají jsou zvukově omezeny. Přesto každá snaha o orchestrální projev je ku prospěchu každého orchestru, protože se musí předvést především dynamika a výraz.

22. 11. 2007 - Koncert k 55. výročí ZUŠ Letovice
55 roků v historii každé školy, to je pořádný kus práce, natož školy umělecké, která je svou činností předurčena vychovávat mladé umělce, kteří hrají, zpívají a tančí všude tam, kde je k tomu příležitost. Jejich výsledky a výsledky jejich učitelů jsou velmi zřetelné, konkrétní a veřejnosti stále na očích. ZUŠ Letovice si za dobu své činnosti vybudovala pověst garanta výborné výuky v uměleckých směrech oborů hudebním, tanečním a výtvarném. Jak bylo ve slavnostním projevu ředitele Petra Křivinky zdůrazněno, generace výborných pedagogů vytvářela nejen vynikající jméno školy, ale hlavně velmi poctivě a profesionálně ovlivnili estetické cítění tisíců mladých lidí letovského, kunštátského a olešnického regionu. ZUŠ Letovice je v současnosti vzorem svými výsledky pro ostatní školy Jihomoravského kraje, zejména v oblasti výuky komorních souborů, pěvecký sborů a orchestrů. Krédo vedení ZUŠ je, že ze školy musí odcházet absolventi, kteří se mohou okamžitě zařadit do amatérského muzicírování kdekoliv na světě. Také ostatní obory ZUŠ Letovice - výtvarný i taneční byly velmi dobře hodnoceny a společně s oborem hudebním tvoří moderní uměleckou školu. Na slavnostním shromáždění zazněl program sestaven tak, aby prezentoval zejména práci hudebních kolektivů. V úvodu zazpíval pěvecký sbor Sluníčko, který vystřídal komorní soubor zobcových fléten, následovat pěvecký sbor Cantamus, dále smyčcový soubor a na závěr vystoupil VDO. Vyvrcholením slavnostního večera bylo pokřtění knížky 30 let s orchestrem, jejímž autorem jke bývalý ředitel ZUŠ Letovice a dlouholetý dirigent MDO pan Petr Halamka. Je to vlastně kronika činnosti, práce a úspěchů více jak 350 muzikantů za období 30 let působení Petra Halamky jako dirigenta. Za přítomnosti starosty Letovic Radka Procházky, bývalých ředitelů ZUŠ Miloše Krejsy a Petra Halamky, pokřtil tuto knížku Petr Křivinka, současný ředitel ZUŠ a dirigent VDO.

prosinec 2007 - Koledování a rozsvěcování vánočních stromů
V závěru roku VDO vždy účinkuje při rozsvěcování vánočních stromů a vánočních trzích. I letos se tak konalo 5x. 1. 12. rozsvěcování vánočního stromu na náměstí v Letovicích, 2. 12. rozsvěcování vánočního stromu v Kunštátě, 10. 12. koledování na jarmarku v Boskovicích, 15. 12. koledování na jarmarku v Olešnici, 21. 12. koledování u vinotéky v Letovicích. Vždy se hrají nejznámější koledy v úpravě M. Machka. Je jich celkem 20 a hrají se zpravidla 2 - 3x každá. V obsazení VDO zní velmi dobře.

29. 12. 2007 - Setkání členů VDO a mažoretek ve Vranové
Na společném setkání všech muzikantů, mažoretek a členů SRPŠ jsme si připomněli akce, které během celého roku proběhly a také jsme je patřičně zhodnotily. Bylo to setkání velmi veselé, tak jak se má závěr roku slavit. V takovýchto výročních posezeních budeme rozhodně pokračovat.
 


Školní akce

25. 6.
Pedagogická porada
 - 10 hod. Masarykovo nám. 29

Žákovská besídka
  třídy uč. Marie Portlové
- 15:15 hod. Kulturní dům Olešnice

Žákovská besídka
 na pobočce ZŠ Vísky
- 15 hod. ZŠ Vísky

26. 6.
Závěrečné vystoupení TO
 třídy uč. Moniky Ošlejškové
- 16 hod. Kulturní dům Letovice

Závěrečná besídka v Předškoláčku
- 15 hod.zkušebna v I. patře

Koncert pěveckého sboru
  Cantamus v Bílovicích
- 18 hod. Kulturní dům Bílovice

1. 9.
Den otevřených dveří
  Slavnostní otevření 
    zrekonstruované školy
- Masarykovo nám. 29, Letovice

12. 10.
Vzpomínkový koncert
k nedožitým 70. narozeninám
pana Petra Křivinky

- Zámek Letovice
   - VDO ZUŠ Letovice
   - Vozokanka Slovensko
   - Tutta Forza Maďarsko


HLAVNÍ MENU

Facebook Sledujte nás
na Facebooku


Náhodné foto z galerie

Obr


Základní umělecká škola Letovice, příspěvková organizace

Masarykovo nám. 203/29
679 61 LETOVICE

tel.: +420 777 674 203
zusletovice@zusletovice.cz

ID datové schránky: bzf3dep

************************

Kontaktní údaje na 
     Pověřence pro ochranu
     osobních údajů:

Vzdělávací institut pro Moravu, příspěvková organizace,
Hybešova 15,
Brno, 602 00
Mgr. Anežka Rejzková
email: gdpr@vim-jmk.cz

tel: 732 337 492
***************************


ZUŠ Letovice - Základní umělecká škola